Szybki sposób na reklame – AdTaily

AdTailyInternet to niekończące się źródło informacji. To stąd można czerpać wiele nowych pomysłów jak skutecznie zarobić na swoim blogu. Wychodzę, więc do Was z koleiną propozycją tego, co można zrobić, by w szybki i prosty sposób blog, strona zaczęły przynosić nam zyski. Dlatego dziś zapoznam Was ze sprzedażą miejsc reklamowych poprzez Serwis AdTaily.

Czym jest AdTaily?

Dla wielu z Was nie jest to coś zupełnie obcego. Często bowiem w Internecie na różnych stronach można się natknąć na tabele z małymi kwadracikami, a w nich reklamy. Jak można się już domyślić AdTaily to platforma sprzedaży reklam komercyjnych w Internecie (nie tylko komercyjnych – o tym później). Wystarczy, że posiadasz własną stronę, bloga, forum czy serwis. Nie musisz spełniać żadnych kryteriów, typu osiągnięcie minimalnego, wymaganego przez AdTaily, progu popularności. Nie musisz posiadać firmy. Z tego rodzaju reklam online może korzystać każdy, bez ograniczeń. Oczywiście skłamałbym pisząc, że nie musisz robić nic.

Od czego zacząć współpracę z AdTaily?

Raczej oczywistością jest, że pierwszym krokiem jest rejestracja. Przy rejestracji na stronie AdTaily należy podąć swój adres e-mail, w następnym polu hasło i po zapoznaniu się z regulaminem, nie pozostaje nam już nic innego jak wcisnąć przycisk zarejestruj. Po rejestracji w formularzu wydawcy podajesz nazwę serwisu, adres, opis, słowa kluczowe do swojej strony. Kolejno, to musisz zadecydować, co do wysokości wynagrodzenia za 1 dzień emisji reklamy. Jeśli o tym już mowa to należy pamiętać, aby przy wycenianiu jednego baneru reklamowego kierować się zdrowym rozsądkiem. I na koniec, kiedy wypełnisz formularz rejestracji otrzymasz kod Javascript, który w prosty sposób zaimplementować trzeba do kodu HTML swojego bloga, strony, forum. Powoduje to natychmiastowe wyświetlanie się na Twojej stronie Widgetu AdTaily. Automatycznie dostosowuje się on miejsca, jakie zostało mu przydzielone. Ale jeśli chcesz by wyglądał on inaczej niż domyślnie, sam możesz go modyfikować i dostosowywać jego wygląd do swojej strony. Dokonasz tego w zakładce Serwisy.

Co wziąć pod uwagę przy wycenianiu miejsca banerowego?

Na sam początek wspomnę, iż AdTaily do ceny finalnej dolicza sobie 30% prowizje. Stąd też reklamodawca płaci więcej niż sumę ustaloną przez Ciebie, jako wydawcy, na początku. A w jaki sposób wycenić jedno miejsce banerowe na swojej stronie? Przede wszystkim miejmy na uwadze jak wiele osób odwiedza naszą stronę, bloga, forum. Reklamodawca może łatwo sprawdzić, jaki ruch generuje Twoja strona. Poza tym, wiele zależy od tego, do kogo jest ona kierowana. Jeśli dotyczy finansów, bankowości, marketingu, itp. przyciąga w takim razie grono interesujących klientów, z punktu widzenia reklamodawcy. Dlatego warto wtedy podnieść cenę. Możesz to także zrobić, jeśli posiadasz użytkowników bardzo skoncentrowanych wokół poruszanego przez Ciebie tematu i są oni wiernymi fanami. Oni także są wartościowymi czytelnikami dla reklamodawcy. W takich przypadkach nie opłaca Ci się, więc zaniżać ceny za miejsce reklamowe.

Nie przesadzamy też z ceną w drugą stronę. Zbyt wygórowana, może w ogóle odstraszyć reklamodawców lub jeśli dotychczasowy reklamodawca nie miał wielu kliknięć w reklamę bezpośrednio z Twojej strony, a płacił za nią wiele, to w przyszłości może nie zechcieć do Ciebie powrócić, nawet jeśli obniżysz cenę.

Jak wynika z powyższego bardzo ważnym jest ustalenie optymalnej ceny za dobę wyświetlenia reklamy. Nie możesz na tym tracić (dot. zbyt niskich cen) i nie możesz zawieść reklamodawcy, gdyż przy wysokich kosztach oczekuje on proporcjonalnie lepszych efektów (dot. zbyt wysokich cen). Mierz siły na zamiary. Musisz racjonalnie dokonać bilansu i wykalkulować, jaka cena będzie optymalna dla obu stron. Można to obliczyć w bardzo prosty sposób – cenę jaką wystawiliśmy za jedno okienko należy podzielić przez ilość w niego kliknięć dokonanych w ciągu doby. Otrzymana kwota jest sumą jaką musi zapłacić reklamodawca za jedno przejście do jego strony. Warto poświęcić tej kwestii więcej czasu, aby w przyszłości cieszyć się sukcesywnym zyskiem. Przyszłość także pokaże Ci czy poprawnie wykalkulowałeś swoją cenę – jeśli masz powracających, stałych reklamodawców słusznie dokonałeś wyceny, ale jeśli na Twojej stronie widnieją puste banery zastanów się, czy aby nie zejść z kosztów. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz edytować ustaloną cenę. I oczywiście, abyś to Ty mógł „dyktować” ceny i nie mieć żadnych wątpliwości, co do ich wysokości, musisz skutecznie prowadzić swój własny e-biznes i nauczyć się korzystać z marketingu internetowego, który to pomoże Ci zwiększy konkurencyjność Twojej strony.

Jaki wygląd przybierają reklamy AdTaily?

Reklamy AdTaily to kwadratowe, graficzne banery o wymiarach 125 na 125 pikseli. Nie są więc ona porażająco wielkie, a więc nie koniecznie muszą zadowolić wymagających reklamodawców. I o tym także trzeba pamiętać decydując się na AdTaily. Do tego, na stronie może znajdować się jedynie jeden Widget z maksymalnie sześcioma banerami. Kliknięcie na baner powoduje przejście do strony o adresie podanym przez reklamodawcę.

Jakie są prawa, przywileje, zasady wobec Wydawcy?

Jako wydawca reklam masz prawo do ich moderacji. Za każdym razem musisz więc zaakceptować to, czy zgadzasz się na zamieszczenie danej reklamy na Twojej stronie. Masz na to 72h, licząc od momentu zaksięgowania środków na koncie AdTaily. Dodam, że czas ten może się nieco różnić w zależności, w jaki sposób reklamodawca dokonał kupna i zapłaty za dane miejsce (a istnieją 3 sposoby). Informację taką widzisz na swoim Panelu Wydawcy. Tego typu wiadomości m.in. nie wyświetlą się na Twoim panelu, jeśli wszystkie banery masz już wykupione. Jeśli w ciągu przewidzianego czasu nie dokonasz akceptacji reklamy, zostanie ona automatycznie odrzucona.

Wypłacanie środków w AdTaily

Możesz to zrobić jedynie na konto PayPal. Musisz go najpierw potwierdzić w systemie AdTaily. A jeśli nie posiadasz takiego konta, to w bardzo prosty sposób możesz go sobie założyć (wersja najprostsza – Konto Osobiste) i następnie obowiązuje ta sama reguła, czyli jego potwierdzenie.  Zostaniesz także wówczas poproszony o uiszczenie opłaty na konto AdTaily w wysokości 1 zł. Na koto PayPal wydawca może wypłacić swoje środki, dopiero po skumulowaniu 100 zł na wirtualnym koncie AdTaily. Później już tylko pozostaje Ci przelew na konto w banku. Wydaje się być to dobrym rozwiązaniem. Wszystko zostało zautomatyzowane, a więc i dostępne zaraz po włączeniu wyszukiwarki.

Jedynym minusem, jaki wiąże się z udziałem w AdTaily i tym sposobem zarabiania przez Internet, jaki proponuje ów serwis jest to, iż z zarobionych pieniędzy musisz się rozliczyć. AdTaily odprowadza za Ciebie podatek, więc przychód z tego Serwisu musisz uwzględnić w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Własna kampania reklamowa

Na sam koniec należy wspomnieć o usłudze bardzo ciekawej i na pewno godnej uwagi każdego blogowicza. AdTaily oferuje mianowicie możliwość używania wolnych banerów reklamowych na Twojej stronie, które nie zostały jeszcze wykorzystane przez reklamodawców, bądź które jedynie na chwilę obecną pozostają wolne od reklam komercyjnych. W pustym okienku możesz np. zapromować podstronę swojego serwisu, czyli ciekawy artykuł, konkurs, itp. Można także zamieścić baner zachęcający do jego wykupienia z chwytliwym hasłem reklamowym. Wykorzystać je można również do promowania akcji charytatywnych czy też reklamowania stron swoich znajomych, przyjaciół. Jest to bardzo korzystne i ciekawe rozwiązanie, z którego można skorzystać za każdym razem, kiedy zwolni się jakieś miejsce reklamowe bądź w trakcie oczekiwania na komercyjnego reklamodawcę.

Zakończenie

W artykule tym starałem się obiektywnie przedstawić Wam ja działa AdTaily. Wskazałam też na plusy i minusy tego rodzaju współpracy. Jeśli macie jakieś osobiste doświadczenia z tym Serwisem bądź własne przemyślenia podzielcie się nimi w komentarzach.

Podobne artykuły:

Zostaw odpowiedź

GetSocial