Niszowe słowa kluczowe

Jakiś czas temu na forum – Pozycjonowanie i Optymalizacja, brałem udział w konwersacji na temat tworzenia zagranicznych stron niszowych. Coraz więcej osób podejmuje się tego zadania lecz wiele z nich całkowicie mija się ze z zamysłem tworzenia takowej strony. Dlatego w ty artykule postaram się wam przybliżyć cały proces związany z wyborem i zagospodarowaniem odpowiedniej niszy.

Poszukiwanie właściwej niszy

Pierwszy krokiem podczas wybierania właściwej niszy jest znalezienie odpowiedniego oprogramowania  które usprawni cały proces. W moim przypadku skorzystałem z programu o nazwie Market Samurai. Niestety soft ten jest płatny a jego koszt to 96 dolarów. Dla wszystkich tych którzy chcieliby jednak skorzystać z opcji które oferuje to oprogramowanie mam dobrą wiadomość. Market Samurai dostępny jest w wersji próbnej pozwalającej na pełny dostęp do wszystkich funkcji przez 12 dni. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt że nawet po ukończeniu okresu próbnego nadal możemy używać narzędzi które są nieodzowne podczas szukania niszowych słów kluczowych. Pełny opis oraz działanie tego genialnego programu znajdziecie w kolejnych postach zamieszanych na moim blogu. Skupmy się jednak na poszukiwaniu naszej niszy. Gdy na komputerze posiadamy już zainstalowanego Market Samuraja naszym pierwszym krokiem powinno być stworzenie nowego projektu. W tym celu wybieramy opcje New Projekt a następnie uzupełniamy puste pola w których podajemy poszukiwane słowo kluczowe a także informacje związane z językiem i położeniem geograficznym. Na potrzeby tego artykułu stworzyłem  nowy projekt w którym poszukiwać będę niszowych słów kluczowych związanych z frazą Wooden Doors.

Nowy projekt - Market Samurai

Po stworzeniu nowego projektu wybieramy narzędzia oznaczone nazwą Keyword Research następnie w opcjach oznaczonych Phrase Lenght wieszamy minimalną ilość słów do co najmniej 3. Chodzi w tym o to aby narzędzie znalazło dla nas frazy zbudowane co najmniej z 3 słów. Robimy to w celu znalezienia niszy o jak najniższej konkurencji. Kolejną rzeczą którą robimy jest zaznaczenie opcji Google Search Keyword (opcja ta zwiększy ilość wyszukanych fraz).

Keyword research - ustawienia

W oknach znajdujących się po lewej stronie ekranu zaznaczyć możemy które słowa bądź frazy powinny być dodane bądź pomijane przez program. Okna te zostawiam puste i wciskam przycisk Generate Keywords. Po kilku chwilach w prawym oknie wyszukiwania powinny pojawić się wszystkie słowa kluczowe związane z naszą główną frazą którą w moim przypadku jest Wooden Doors. Jak widać na poniższym obrazku program znalazł dla mnie aż 512 słów które teraz możemy poddam dokładnej analizie.

Słowa kluczowe do analizy

Aby przeanalizować wyszukane słowa kluczowe wciskamy przycisk Analyze Keywords. W tym momencie zostajemy przeniesieni do okna analizy gdzie do dyspozycji mamy kilka ciekawych opcji dzięki którym wzbogacić możemy wyniki naszej analizy. Nie będę zagłębiał się w detale tylko od razu przejdę do opisu opcji których sam używam podczas wyszukiwania idealnych słów niszowych.

W panelu Keyword Research zaznaczam takie opcje jak

  • Adwords CTR – pozwala na wyświetlenie procentowej ilości osób które klikną w reklamy zamieszczone na naszej stronie w momęcie gdy nasza witryna znajduje się na pierwszym miejscu wyszukiwania w danym słowie kluczowym.
  • Adwords CPC – Pozwala na wyświetlenie kwoty jakiej możemy się spodziewać za jedno kliknięcie w naszą reklamę gdy posiadana przez nas strona znajduje się na pierwszym miejscu wyszukiwania w danym słowie kluczowym.
  • SEO COMP – Całkowita ilość stron wyszukiwanych globalnie która zawiera dokładne słowa kluczowe wyszukiwania.
  • Title Comp – Całkowita ilość stron wyszukiwanych globalnie zawierających w swoim tytule wybrane słowa kluczowe.
  • SEO Value – czyli to co interesuje każdego pozycjonera. Kwota uzyskiwana dziennie z reklam zamieszczonych na stronie która wyświetla się na pierwszym miejscu wyszukiwania w danym słowie kluczowym.

Po zaznaczeniu wszystkich wyżej opisanych opcji w polu Match Type wybieramy wartość Exact co pozwala na dokładniejszą analizie słów kluczowych. Na sam koniec wciskamy przycisk Anylyze Keyword i czekamy na wyniki. Proces analizy w zależności od ilości słów kluczowych może potrwać od kilku do kilkunastu.

Ustawienia dokładnej analizy

Po otrzymaniu wyników analizy możemy zabierać się do wybrania najciekawszych niszowych słów kluczowych. W tym celu doradzam zwracać ogromną uwagę na dwa wskaźniki  – SEOT, SEOC. Im niże liczby znajdują się przy tych wskaźnikach tym bardziej wartościowe pod względem SEO staje się przyporządkowane do nich słowo kluczowe. Kolejnym elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę to AWCPC – czyli kwota jaką zarobimy gdy ktoś kliknie w naszą reklamę pod warunkiem że uda nam się wypozycjonować naszą stronę w danym słowie kluczowym w ten sposób że zajmie ona pierwsze miejsce wyszukiwania.

W przypadku mojego projektu najciekawszym niszowym słowem kluczowym jakie mogę wybrać z pośród wszystkich fraz jest Wooden Screen Dors. Jak widać na poniższym obrazku konkurencja w wybranym przeze mnie słowie kluczowym jest stosunkowo niska co ułatwi mi proces pozycjonowania strony. Z kolei kwota jaką można zarobić za jednego klika to ponad 2 dolary co w zupełności powinno zaspokoić każdego pozycjonera natomiast liczba wyszukiwań dziennych w tym słowie kluczowym to 79 zapytań na dzień.

Niszowe słowo kluczowe

Przedstawiony w tym artykule sposób wyszukiwania właściwych słów niszowych powinien w znaczny sposób pomóc Wam zwiększyć wasze zarobki w Internecie.  Możecie też wyk0ozystać go w pozyskiwaniu słów z długim ogonem (long tail) które zwiększą ruch organiczny do waszych stron i blogów.

Podobne artykuły:

Zostaw odpowiedź

GetSocial