Instalacja Word Pressa

Word PressPobieranie Word Pressa

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić przed rozpoczęciem instalacji Word Pressa na naszym serwerze hostingowym, to ściągnięcie jego aktualnej wersji ze strony wordpress.org. Kiedy już tego dokonamy, logujemy się do panelu kontrolnego naszego hostingu (przeważnie jest to cpanel). Uruchamiamy menadżera plików i wgrywamy uprzednio ściągniętą wersje Word Pressa do katalogu public_html. Instalacyjna wersja Word Pressa, która znajduje się już na serwerze musi zostać rozpakowana. Po dokonaniu tej czynności w katalogu public_html utworzony został katalog Word Press. Aby nasza instalacja mogła zostać zainicjowana, należy przekopiować wszystkie pliki z lokalizacji public_html/wordpress do public_html. W ten sposób jesteśmy w pełni przygotowani do rozpoczęcia instalacji Word Pressa, lecz zanim przejdziemy do tego etapu, uprzednio dodać musimy bazę danych, która połączona będzie z naszym blogiem.

Tworzenie bazy danych i dodawanie nowego użytkownika

W celu utworzenia nowej bazy danych w panelu kontrolnym (cpanel) w zakładce Bazy danych uruchamiamy narzędzia Bazy MySQL.

bazy MySQL

Po uruchomieniu wybranych narzędzi do naszej dyspozycji oddany zostanie panel zarządzania MySQL. Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać to stworzenie nowej bazy danych. W tym celu, w polu Utwórz nową bazę danych, wpisujemy nazwę naszej bazy, a następnie klikamy na przycisk Utwórz bazę.

nowa baza danych

Kolejną rzeczą do wykonania jest stworzenie nowego użytkownika, którego później przypiszemy do naszej bazy danych. Aby tego dokonać, kierujemy się w dolną część naszego panelu zarządzania bazami danych gdzie widnieje napis Dodaj nowego użytkownika. W polu Użytkownik wpisujemy wybraną przez nas nazwę użytkownika, a następnie w polu Hasło wprowadzamy hasło, które będzie przez nas używane przy uzyskaniu dostępu do bazy danych. Po wprowadzeniu wymaganych przez system informacji, wciskamy przycisk Utwórz użytkownika.

tworzenie nowego użytkownika

Ostatnią czynnością, którą musimy wykonać, to przypisać stworzonego przez nas użytkownika do nowej bazy danych. W tym celu w miejscu nazwanym Przypisz użytkownika do Bazy wybieramy naszego użytkownika oraz bazę danych, do której ma być on przypisany, a następnie wciskamy przycisk Dodaj. Na sam koniec musimy przydzielić naszemu użytkownikowi wszystkie przywileje korzystania z bazy danych, po czym klikamy w przycisk Wprowadź zmiany.

nadawanie uprawnień

W tym miejscu nasza praca przy tworzeniu bazy danych i dodawaniu nowego użytkownika dobiega końca, dzięki czemu możemy wrócić do instalacji Word Pressa.

Instalacja i konfiguracja Word Pressa

W celu rozpoczęcia instalacji Word Pressa w oknie adresowym wyszukiwarki wpisujemy adres naszej domeny, na którym stanie blog. Jeśli wszystkie czynności dotąd przeprowadzane zostały wykonane prawidłowo, na stronie wyszukiwarki powinniśmy zobaczyć informacje z prośbą o stworzenie nowego pliku konfiguracyjnego Word Pressa.

tworzenie pliku konfiguracyjnego wordpressa

Po wciśnięciu przycisku Utwórz plik z konfiguracją przekierowani zostaniemy do kolejnej strony informacyjnej, a po zapoznaniu się z jej treścią, wciskamy przycisk Zaczynajmy!.

zaczynamy!

Na następnej stronie instalator prosi nas abyśmy wypełnili krótki formularz konfiguracyjny. W miejscu, w którym proszeni jesteśmy o podanie nazwy bazy danych, wpisujemy nazwę wcześniej utworzonej przez nas bazy. W miejsce nazwy użytkownika podajemy nazwę użytkownika przypisanego do naszej bazy danych, a w następnym polu wpisujemy jego hasło. Pozostałe dwa pola zostawiamy bez zmian i wciskamy przycisk Zatwierdź.

formularz konfiguracyjny wordpressa

Po zatwierdzeniu proszeni jesteśmy o rozpoczęcie instalacji, a następnie instalator przekierowywuje nas na kolejną stronę konfiguracyjną, na której wpisujemy nazwę naszego nowego bloga oraz dane administratora. Po ich wprowadzeniu klikamy na przycisk Zainstaluj Word Pressa i oto na sam koniec zostajemy poinformowani o zakończeniu instalacji, i o możliwości zalogowania się do naszego bloga.

zakończenie instalacji word pressa

Pierwsze logowanie do panelu administracyjnego Word Pressa

Po wybraniu opcji Zaloguj Się zostaniemy przeniesieni do strony logowania na naszego bloga, gdzie wpisujemy nazwę administratora oraz hasło podane przez nas przy instalacji.

pierwsze logowanie

Po zalogowaniu do panelu administracyjnego możemy korzystać z wszystkich funkcji, które oferuje nam nowa wersja zainstalowanego przez nas Word Pressa. Przy pomocy dostępnych wtyczek możemy się zabrać za przeprowadzenie pierwszych prac pozycjonerskich na blogu. Pozycjonowanie stron zbudowanych na Wordpress jest proste i skuteczne jeśli tylko zainstaluje się wtyczki SEO.

Podobne artykuły:

Zostaw odpowiedź

GetSocial